2013 Members’ Exhibition Results

Bernina Best of Show

 

Earth, Air and a Memory of Water - Jenny Bowker

Earth, Air and a Memory of Water, Jenny Bowker

164cm x 230cm

Jenny traveled for 15 days across the Sahara to the Gilf Kebir, with all food and water on the cars. These three panels are memories of three of those days.

Category 1- Bed Quilt (non-professional)

1st Place

23- Snowflake, Lynda Nikolovski

23- Snowflake, Lynda Nikolovski

2nd Place

Joanne Barraclough "Big Blue" 2nd Place; Bed Quilt (Non-Professional)

2- Big Blue, Joanne Barraclough

3rd Place

20- Spinning Tops, Gwen Leonard

20- Spinning Tops, Gwen Leonard

Highly Commended

24- Cooper’s ABC, Robyn Oats

Category 2 – Bed Quilt (professional)

1st Place

35- Raconteur- The Storyteller's Collection, Cinzia White

35- Raconteur- The Storyteller’s Collection, Cinzia White

2nd Place

34- Summer Trails, Anne Haddad

34- Summer Trails, Anne Haddad

3rd Place

97- Fond of Flora, Cindy Watkins

97- Fond of Flora, Cindy Watkins

Category 3 – Wall Quilt (non-professional)

1st Place

43 - Street Art #1, Laraine Culnane

43- Street Art #1, Laraine Culnane

2nd Place

36- Canberra Warmth, Dell Armistead

36- Canberra Warmth, Dell Armistead

3rd Place

17-5641 Colour of the Year, Joanne Barraclough

17-5641 Colour of the Year, Joanne Barraclough

Highly Commended

54 -Tree of Delight, Kathryn Labour

Category 4 – Wall Quilt (professional)

1st Place

70 - Bottles, Nobuko Miyake

70- Bottles, Nobuko Miyake

2nd Place

69- Baltimore or Less! The Stately Eight, Helen Godden

69- Baltimore or Less! The Stately Eight, Helen Godden

3rd Place

72- Blue Wren, Cindy Watkins

72- Blue Wren, Cindy Watkins

Highly Commended

68- Wind Over Katatjuta, Jenny Bowker

68- Wind Over Katatjuta, Jenny Bowker

Category 5 – Mixed Media Quilt (open)

1st Place

81- Silent Killer, Robyn McPherson

81- Silent Killer, Robyn McPherson

2nd Place

82- Meadow Argus, Stephanie Newman

82- Meadow Argus, Stephanie Newman

3rd Place

79- Disappearing, Annette Horvath

79- Disappearing, Annette Horvath

Highly Commended

77- Waterway Warfare, Patrise Dowling

Category 6 – Art Quilt (open)

1st Place

Earth, Air and a Memory of Water - Jenny Bowker

86- Earth, Air and a Memory of Water, Jenny Bowker

2nd Place

96- Flying Colours: Eclectus Parrots- An Eclectic Pair, Brenda Gael Smith

96- Flying Colours: Eclectus Parrots- An Eclectic Pair, Brenda Gael Smith

3rd Place

90- Canberra, Helen Godden

90- Canberra, Helen Godden

Highly Commended

95- Riparian Zone, Judy Robinson Whitty

Category 7 – Group Quilt (open)

1st Place

100- Only Way We are Going to Get There, Ann-Maree Jacobs

100- Only Way We are Going to Get There, Ann-Maree Jacobs

2nd Place

101- Barrier Reef, Beth Miller

101- Barrier Reef, Beth Miller

3rd Place

98- Serengeti, June Browne

98- Serengeti, June Browne

Category 8 – Commercially-Quilted Quilt (open)

1st Place

126- The Feather Beast: Slayed, Angie Wilson

126- The Feather Beast: Slayed, Angie Wilson

Quilted by Sunflower Quilting – Raylee Bielenberg

2nd Place

113- Flying Free, Robyn McPherson

113- Flying Free, Robyn McPherson

Quilted by Kay’s Quilting – Kay White

3rd Place

125- Santa and Friends, Margaret Vinning

125- Santa and Friends, Margaret Vinning

Quilted by Altogether Quilting – Helen Smith

Category 9 – Challenge Quilt (open)

1st Place

130- Canberra Narrative - Celebrating a Century, Frances Buscombe

130- Canberra Narrative – Celebrating a Century, Frances Buscombe

2nd Place

136 - Night D'lite, Colleen Reed

136 – Night D’lite, Colleen Reed

3rd Place

138- Celebrating the Canberra Way, Elizabeth Rose

138- Celebrating the Canberra Way, Elizabeth Rose

Highly Commended

135- Moonlit Backyard, Kay Provins

Category 10 – Tiny Treasure Quilt (open)

1st Place

Quilt 146

146- Colour Swirl, Patricia Butron

2nd Place

156 - Snails in the Storm, Sue Wood

156 – Snails in the Storm, Sue Wood

3rd Place

 

151- Tako Bowl, Wendy Saclier151- Tako Bowl, Wendy Saclier

Highly Commended

 

155-Triangle Tangle, Sandy Thompson

Category 11 – Creative Clothing – Classic

1st Place

157- These Boots are Made for Walking, Dell Armistead

157- These Boots are Made for Walking, Dell Armistead

157- These Boots are Made for Walking, Dell Armistead

2nd Place

161 - Poppy Parade, Kay Provins

161 - Poppy Parade, Kay Provins

161 – Poppy Parade, Kay Provins

3rd Place

158 - East Becomes West, Louise Fredericks

158 - East Becomes West, Louise Fredericks

158 – East Becomes West, Louise Fredericks

Category 12 – Creative Clothing – Art to Wear

1st Place

163- Remembering Virginia Avery, Sandra Farley

163- Remembering Virginia Avery, Sandra Farley

163- Remembering Virginia Avery, Sandra Farley

2nd Place

166- Cleo's Collar, Helen Rose

166- Cleo’s Collar, Helen Rose

3rd Place

 

167- Garden Border, Dawn Wilson

Category 13 – Creative Clothing – Accessories

No awards made

Category 14 – Creative Clothing – Challenge

1st Place176- My Centenary Garden, Donna Sunderland

176- My Centenary Garden, Donna Sunderland

176- My Centenary Garden, Donna Sunderland

2nd Place

174- Canberra- It Takes All Kinds to Make This City, Elizabeth Rose

174- Canberra- It Takes All Kinds to Make This City, Elizabeth Rose

174- Canberra- It Takes All Kinds to Make This City, Elizabeth Rose

3rd Place

172- Celebration, Sandra Farley

172- Celebration, Sandra Farley

172- Celebration, Sandra Farley

Highly Commended

170 -Time is Something Money Cannot Buy, Dell Armistead

Category 15 – Quilts by children in primary school

1st Place

178- Autumn Breeze, Kristina Butron

178- Autumn Breeze, Kristina Butron

2nd Place

181- Owls Are in the Air, Caylin Thompson

181- Owls Are in the Air, Caylin Thompson

3rd Place

180- Brick Path, Hamish Newman

180- Brick Path, Hamish Newman

Highly Commended

179- In the Garden, Gabbi Ciacia

Category 16 – Quilts by youths in secondary school

1st Place

183 - Sunrise Birds, Emma Hodgkinson

183 – Sunrise Birds, Emma Hodgkinson

2nd Place

184 - My Dream Beach, Talitha Thompson

184 – My Dream Beach, Talitha Thompson

3rd Place

182- Mother Nature, Maddy Ciacia

182- Mother Nature, Maddy Ciacia

SPECIAL AWARDS

Bernina Amateur Encouragement Award

43 - Street Art #1, Laraine Culnane

43- Street Art #1, Laraine Culnane

Best Use of Colour

 

126- The Feather Beast: Slayed, Angie Wilson126- The Feather Beast: Slayed, Angie Wilson

Chiatanya Designs Embellishment Award

 

138- Celebrating the Canberra Way, Elizabeth Rose138- Celebrating the Canberra Way, Elizabeth Rose

Retaining the Tradition

115- Retreat Station, Janelle Noack

115- Retreat Station, Janelle Noack

Excellence in Hand Quilting

Quilt-70_web

70 – Bottles, Nobuko Miyake

Claire Ayling Batik Award

8- Not Quite a Rainbow, Janet Cruise

8- Not Quite a Rainbow, Janet Cruise

Modern Quilting Award

19 - Across the Universe, Michelle Law

19 – Across the Universe, Michelle Law

Bernina Excellence Award for a Junior Quilt Maker

 

183 - Sunrise Birds, Emma Hodgkinson183 – Sunrise Birds, Emma Hodgkinson

Margaret Armistead Award

 

43 - Street Art #1, Laraine Culnane43 – Street Art #1, Laraine Culnane

Allan Armistead Award

 

182- Mother Nature, Maddy Ciacia

182- Mother Nature, Maddy Ciacia

1 Comment

  1. Quilts in today’s Canberra Times… | Canberra Quilters Inc. - […] 2013 Members’ Exhibition Winners and Place Getters […]